Ob prehodu iz enega v drugo leto običajno naredimo inventuro starega leta in se pri sebi zavežemo k raznoraznim spremembam v novem letu. Bolj zdravo prehranjevanje, več gibanja, manj stresa… Take zaobljube nam dajo dodatno voljo in upanje ter pozitivno vplivajo na naše počutje. Počutimo se preplavljeni z zadovoljstvom in optimizmom.
Ko pa je potrebno te zaobljube spremeniti v dolgoročne navade, pa se znajo zadeve zapletati. Izvajanje novoletnih zaobljub lahko postane naporno, dolgočasno in hitro izgubimo potrebno motivacijo. Kajti s časoma tisto, kar smo si zadali, ni več nekaj novega in vznemirljivega, zato nas lahko hitro zamika, da bi se vrnili v tisto staro rutino, v kateri smo nekoč uživali in ki nam je tako domača.
Pa vseeno mora obstajati neka možnost, da uresničimo svoje zaobljube, saj neprestano poslušamo in prebiramo, kako so prav vsakodnevne navade ključ do uspeha. Če potrebujete nekaj pomoči, da svoje novoletne zaobljube o zdravem načinu življenja spremenite v dolgotrajno navado, je tukaj nekaj naših razmišljanj in predlogov.
Začnimo z majhnimi koraki
Običajno nam z novoletnimi zaobljubami ne uspeva, ker si zadamo prevelike cilje. Če so naše želje po spremembi naših ustaljenih rutin preveč optimistične, nas lahko to ovira v tem, da bi nam sploh kaj uspelo. Zato naj bo naš moto: manj je več. Da bi postopoma osvojili nove navade in se jih dolgoročno držali, si jih zadajmo raje manj. Če začnemo z manj, bo ohranjanje teh novih navad toliko bolj verjetno in dolgoročno.
Pripravimo se na morebitne ovire
Pripravimo si načrt ukrepov, kako preprečiti morebitne ovire, ki bi nas omejevale pri držanju zaobljub. Bodimo realistični: vsakdo ima kdaj slab trenutek, ki lahko hitro preide k vračanju k starim vzorcem. Pomembno je, da smo realistični in iskreni do sebe glede omejitev, ki bi nas lahko ustavile v naših prizadevanjih. Le tako bomo lahko naredili vse kar je v naši moči, da bi jih preprečili.
Imejmo se radi
Kljub temu nam mogoče vedno ne bo uspelo. Tudi v takih trenutkih se ne obremenjujmo preveč in se ne kaznujmo. Bodimo do sebe prijazni in ljubeznivi, drugače nas bo ta spodrsljaj tako težil, da bo izvajanje novih zaobljub še toliko težje. Vzemimo vsak naš spodrsljaj kot priložnost, da se učimo iz napak.
5 naših novoletnih zaobljub
Naše današnje novoletne zaobljube se navezuje na prehrano, saj je to naše področje, ki ga dobro obvladamo. Naše ideje se nam zdijo odlične in tukaj je nekaj zamisli, kako jih lahko uresničimo. Pridružite se nam na poti k zdravemu načinu prehranjevanja!
1. Več doma pripravljenih obrokov
Kuhanje doma je odlična priložnost za izboljšanje zdravja, prihranek denarja in krepitev družinskih vezi. Domača hrana pogosto vsebujejo manj maščob, soli ali sladkorja od tiste iz restavracij. Ko kuhamo doma, lahko prilagodimo obroke svojim željam in potrebam, hkrati pa lahko preizkušamo tako tradicionalne kot moderne recepte. Priprava hrane doma je običajno cenejša od prehranjevanja v restavracijah, poleg tega je to odlična priložnost za druženje z družino ali prijatelji. Kuhanje je tudi zelo sproščujoča dejavnost in lahko prispeva k boljšemu počutju.
2. Več naših ekoloških živil v obrokih
Široka paleta naših ekoloških izdelkov Vila Natura, ki jih proizvajamo iz ekoloških žitaric in oljnic je odlična priložnost za domače kuhanje zdrave lokalne hrane, saj naravne sestavine bogatijo naše obroke in spodbujajo k zavedanju o pomenu trajnostnega življenja.
Naši ekološki izdelki prinašajo v našo kuhinjo ne le okus in hranilnost, pač pa predstavljajo bolj odgovorne in zdrave možnosti prehranjevanja ter odgovorno ravnanje do narave in lokalne skupnosti.
3. Več zdravih sestavin v obrokih
Doma pripravljeni obroki so odlična priložnost za vključitev še več zdravih sestavin:
- uvedemo lahko t.i. »zelenjavne dni«, kjer so obroki sestavljeni pretežno iz zelenjave;
- v prehrano lahko vključimo superživila, kot so chia semena, lanena semena ali avokado;
- za malico lahko pripravimo zelenjavni ali sadni smoothie;
- uporabimo oreške in semena, ki so odlični viri zdravih maščob;
- izbiramo sveža zelišča in začimbe;
4. Meal prep obroki
Meal prep ali priprava obroka v naprej je postopek, ki vključuje načrtovanje in vnaprejšnjo pripravo obrokov. Tak način priprave domače hrane predstavlja prihranek časa in lažjo pripravo zdravih obrokov čez teden, ko vedno primanjkuje časa.
Meal prep pomeni načrtovanje tedenskega jedilnika, vnaprejšnjo nabavo sestavin in enkratno pripravo večjih količin hrane, ki jih potem razdelimo v porcijske posodice in shranimo v hladilniku. Določimo si en dan v tednu, ko bomo pripravljali obroke za cel teden, kar nam bo prihranilo čas in olajšalo izbiro. Najboljši dan za pripravo je nedelja zvečer, ampak potem čez teden nimamo s kuhanjem nobenega dela, razen da obroke pogrejemo.
Za meal prep so odlični enostavni recepti, ki zahtevajo malo časa in se dobro ohranijo čez teden. Najbolj je narediti si seznam najljubših receptov in jih obračati v tedenskih ciklih, da bo načrtovanje obrokov lažje. Dobro se je informirati o hranilnih vrednostih različnih živil, da bodo naši obroki uravnoteženi.
5. Pomembna je vsebine, ne videz
Pri pripravljanju hrane je najpomembnejši okus in hranilna vrednost. Videz lahko pritegne, vendar je ključna vsebina, ki zagotavlja zadovoljstvo in zdravje. Pomembno je, da je hrana pripravljena z ljubeznijo in da se osredotočimo na kakovost sestavin in uravnoteženost jedi.
Pomembno je razvijati zavest o tem, kako hrana vpliva na naše počutje in kakšno energijo nam da, kar nas dodatno motivira, da izbiramo zdravje pred estetskimi vidiki.
Tu nam lahko pomaga tudi dnevnik prehrane, v katerem beležimo naše počutje po določenih obrokih. Tako bomo bolje razumeli svoje potrebe in želje.
Mogoče imate vi še kakšne dodatne ideje kako lažje doseči svoje cilje in hkrati uživati v zdravem načinu življenja. Ne pozabite, da je vsak majhen korak pomemben! Z majhnimi koraki in doslednostjo se lažje dosegajo cilje.